Wiele kolekcji powstaje na zasadzie przypadku. Inspiracją powstania mojego zbioru było wyburzenie w latach 1979 - 1980 r. centrum miasta a konkretnie budynków w kwartale dawnych ulic: Jainty, Pokoju, Sądowej i przy Placu T. Kościuszki.
Uświadomiłem sobie wtedy, że bezpowrotnie ginie urok znacznej części starej zabytkowej zabudowy. Wówczas też dla zachowania w pamięci - zacząłem robić amatorskie - ale patrząc z perspektywy czasu - historyczne już dzisiaj zdjęcia z prowadzonych rozbiórek.

Systematyczne wyburzanie zabytkowych budynków na przestrzeni następnych lat dodatkowo utwierdziło mnie w przekonaniu, że zatrzymane w obiektywie fotografów obiekty i ludzie pozostając utrwalone na zdjęciach i pocztówkach uświadamiają obecnym przemijanie czasu, a równocześnie stają się materiałem historycznym.

Tak więc poszukiwania prowadzone przez wiele lat poprzez antykwariaty, giełdy staroci oraz znajomości zaowocowały powstaniem kolekcji pocztówkowej z rodzinnego miasta. Rodzinnego - gdyż tutaj się urodziłem, założyłem rodzinę, pracuję i mieszkam.

Na temat samych pocztówek można się bardzo szeroko rozpisywać opisując ich technikę wykonania, zdobnictwo, jakość - która przetrwała blisko (a niektóre ponad) 100-letnią próbę czasu, czy też ich kolorystyczne odmiany oraz wydawaną różnorodność - której tylko pozazdrościć porównując z ilością pocztówek wydawanych obecnie. Pocztówki można analizować po kątem bogactwa i zmienności elementów architektonicznych, mnogości strzelistych wieżyczek, zwieńczeń budynków, gzymsów, itp. fragmentów, rozwój gospodarczy miasta
i lokalnego przemysłu, oświetlenie gazowe, zmiany w komunikacji tramwajowej, zadrzewienie ulic, itd., itp. Jest to bogaty materiał dla historyków i badaczy tego okresu. Pocztówki te mogą być też wspomnieniem dla starszych mieszkańców miasta, a młodsi będą mogli poznać jego dawny i mijający urok.

Kolekcja moich bytomskich pocztówek obejmuje okres od 1896 r. tj. od pierwszych pocztówek litograficznych do pocztówek wydanych w latach 40 - tych XX w.,
a następnie wydanych w okresie powojennym aż do dnia dzisiejszego.
Najstarszą pocztówką w moich zbiorach jest litografia datowana 7 lipca 1896 r. Ponadto posiadam jeszcze jedną, która ze względu na stosunkowo prymitywne wykonanie może sugerować wydanie jej również w 1896 r., natomiast ostemplowana została w dniu 16 maja 1897 r.

Prezentując na swoich stronach reprodukcje starych pocztówek dla poprawienia ich czytelności pozwoliłem sobie na niewielką graficzną korektę kilku z nich. Liczą one przecież ponad 100 lat i przeszły przez wiele rąk i granic. Oparły sie też zawieruchom obu wojen światowych. Mimo wszystko, niektóre wymagały 'retuszu', a dzisiejsze możliwości obróbki graficznej stwarzają dokonanie korekt usuwających np. ślady atramentu, stempli pocztowych, czy też innych wieloletnich zabrudzeń. Liczę, że zmiany te nie zostaną odebrane jako fałszerstwo historii.

Bytom na starych pocztówkach i fotografiach

Jeśli ta tematyka wzbudzi Wasze zainteresowanie lub ktoś
z odwiedzających te strony posiada w swoich zbiorach zbędne pocztówki lub fotografie ze starego Bytomia lub też może przesłać ich graficzną reprodukcję - to bardzo proszę o kontakt na poniższy e-mail:

PS. Dziękuję Urzędowi Miejskiemu w Bytomiu za zgodę na umieszczenie tych stron na oficjalnym serwerze miasta Bytom.